اینترنت اشیاء ، به عنوان انقلاب صنعتی بعدی معرفی می شود. یک تغییر بنیادی و یک الگوی کاملاً جدید برای کره زمین. به طور خاص ، IOT از اتصالات موجود بین افراد و رایانه ها تا “اشیا” متصل به شبکه را شامل می‌شود.

IOT با داده ها سروکار دارد. این داده ها می توانند اعدادی ساده از یک سنسور ثابت یا موبایل (مانند یک سنسور دما) تا یافته های پیچیده تری از دستگاه هایی باشند که چندین جریان داده را به طور همزمان اندازه گیری و گزارش می کنند.

هر فناوری جدید در مراحل اولیه خود با میلیون ها چالش روبروست. اما بگذارید فعلاً معایب را کنار بگذاریم و فقط در موارد مثبت در این فناوری متمرکز شویم.

مزایا اینترنت اشیا

قبل از فهمیدن تأثیر IoT در نحوه زندگی ما ، مهم است که از مزایا و معایب آن آگاه شویم:

ارتباطات

IoT ارتباط بین دستگاه هایی را که به عنوان ارتباطات ماشین به ماشین (M2M) نیز معروف است تقویت می کند. به همین دلیل ، دستگاه های فیزیکی هوشمند با شفافیت کامل ، ناکارآمدی کمتر و کیفیت بیشتر به ما سرویس دهی می‌کنند.

اتوماسیون و کنترل

به دلیل اتصال اشیاء به صورت دیجیتالی و مرکزی با زیرساخت های بی سیم ، اتوماسیون و کنترل زیادی در کارها وجود دارد. بدون دخالت انسان ، دستگاه ها قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر هستند و منجر به خروجی سریعتر و به موقع می‌شوند.

اطلاعات

از دیگر مزایا اینترنت اشیا ، بالا رفتن میزان اطلاعات شماست. بدیهی است که داشتن اطلاعات بیشتر به تصمیم گیری بهتر کمک می‌کند. چه این اطلاعات راجع به نیازهای منزل برای خرید از فروشگاه مواد غذایی باشد، چه راجع به لوازم مورد نیاز در شرکتتان!

مانیتورینگ

چهارمین مزیت بارز IoT ، نظارت است. دانستن مقدار دقیق موادغذایی در یخچال یا میزان کیفیت هوا در خانه شما ، می‌تواند اطلاعات بیشتری را که قبلاً به راحتی قابل دسترس نبودند ، فراهم کند. به عنوان مثال ، دانستن کمبود شیر یا جوهر چاپگر می‌تواند در آینده نزدیک ، تحولی در نوع خرید کردن شما به وجود بیاورد! علاوه بر این ، نظارت بر انقضا موادغذایی باعث افزایش ایمنی خواهد شد.

زمان

همانطور که در مثالهای قبلی اشاره شد ، مقدار زمان صرفه جویی شده به دلیل وجود IoT ها بسیار بالاست و در زندگی مدرن امروز ، همه ما می توانیم از زمان بیشتری استفاده کنیم.

پس انداز

بزرگترین مزیت IoT صرفه جویی در هزینه است. با اتخاذ این فن آوری و نگه داشتن دستگاه ها تحت نظارت ، استفاده بهینه از انرژی و منابع حاصل می‌شود. در صورت وجود خرابی و خسارت احتمالی به سیستم ، می توانیم هشدار آن را دریافت کنیم. از این رو ، ما می‌توانیم با استفاده از این فناوری در هزینه خود صرفه جویی کنیم.

اتوماسیون کارهای روزانه و نظارت بهتر دستگاهها

IoT به شما امکان می‌دهد تا انجام کارهای یکنواخت روزانه را بدون مداخلات انسانی به طور خودکار و کنترل کنید. اینترنت اشیا می تواند کیفیت خدمات را بالا برده و کمک کند تا در موارد اضطراری بهترین اقدامات لازم را انجام دهیم.

کیفیت بهتر زندگی

تمام کاربردها و مزایا اینترنت اشیا ، منجر به افزایش راحتی و مدیریت بهتر زمان و پول و انرژی می شوند و در نتیجه کیفیت زندگی ما به طرز چشمگیری بهبود می یابد.

معایب اینترنت اشیا

در اینجا ۷ مورد از معایب IoT آورده شده است:

سازگاری

در حال حاضر استاندارد بین المللی سازگاری برای اینترنت اشیا و نظارت بر آن وجود ندارد. من معتقدم که این نقطه ضعف به راحتی قابل رفع است. شرکت های تولید کننده این تجهیزات فقط باید با یک استاندارد مانند بلوتوث ، USB و غیره موافقت کنند. این چیز جدید یا ابتکاری شگفت آور نیست!

پیچیدگی

سیستم های پیچیده ، احتمال شکست بیشتری دارند. به عنوان مثال ، بیایید بگوییم که شما و همسرتان هرکدام یک پیام دریافت می‌کنید که می‌گوید شیر شما تمام شده است ، هر دو شیر خریداری می‌کنید. در نتیجه ، شما و همسرتان دو برابر مبلغ مورد نیاز خود را خریداری کرده اید. یا شاید یک اشکال نرم افزاری، به طور خودکار سفارش کارتریج جوهر جدید برای چاپگر خود را در هر ساعت و به مدت چند روز یا حداقل پس از هر قطعی برق ، هنگامی که فقط به یک کارتریج جایگزین نیاز دارید ، سفارش دهد.

حریم خصوصی / امنیت

از دیگر معایب اینترنت اشیا ، خطر از دست دادن حریم خصوصی است. به عنوان مثال ، داده ها چقدر خوب رمزگذاری و منتقل می شوند؟ آیا می خواهید همسایگان یا کارفرمایان شما بدانند که چه داروهایی را مصرف می کنید یا وضعیت مالی شما چگونه است؟

ما در نقشه اینترنت اشیا ،قبلا به طور مفصل درباره امنیت اینترنت اشیا نوشته ایم.

ایمنی

از آنجا که تمام لوازم خانگی ، ماشین آلات صنعتی ، خدمات بخش عمومی مانند تأمین آب و حمل و نقل و بسیاری از دستگاه های دیگر همه به اینترنت متصل هستند ، اطلاعات زیادی در مورد آن موجود است. این اطلاعات در معرض حمله هکرها قرار دارد. در صورت دستیابی به اطلاعات شخصی و محرمانه توسط متجاوزین غیرمجاز فجایع جبران ناپذیری به بار می‌آید.

سازگاری

به عنوان مثال در بخش کشاورزی، دستگاه های مختلف از تولیدکنندگان متفاوت خریداری می‌شود. اینجا مسئله سازگاری این دستگاه ها و نظارت بر آنها یکی از معایب اینترنت اشیا است. اگر همه تولید کنندگان با یک استاندارد مشترک موافقت کنند ، ممکن است این نقطه ضعف از بین برود ، اما حتی پس از آن ، مشکلات و مسائل فنی همچنان ادامه خواهد داشت. مشکلات سازگاری ممکن است منجر به خریدن تمامی تجهیزات از یک تولید کننده خاص شده و موجب ایجاد انحصار در بازار شود.

استخدام کمتر از نیروی انسانی

کارگران غیر ماهر ممکن است در اثر اتوماسیون و هوشمندسازی فعالیتهای روزمره شغل خود را از دست بدهند. با اتوماسیون فعالیت های روزانه ، به طور طبیعی ،افزایش نیروی انسانی ، کارگران و کارمندان با تحصیلات کمتر را به دنبال خواهد آورد. این می تواند به مشکلات بیکاری در جامعه منجر شود.

کنترل زندگی توسط IOT ها

زندگی ما به طور فزاینده ای توسط فناوری کنترل می شود و به آن وابسته خواهیم شد. نسل جوان در حال حاضر برای هر چیز کوچکی به فناوری اعتیاد دارد. ما باید تصمیم بگیریم که چقدر از زندگی روزمره خود را به دست مکانیزه کردن و کنترل فناوری بسپاریم.

دیدن نیمه پر لیوان بهتر است!

اگرچه IoT دارای معایب کمی است ، اما از مزایای آن در صرفه جویی در وقت و هزینه مصرف کننده نمی توان چشم پوشی کرد. بنابراین زمان زیادی نمی رسد که اینترنت اشیاء در تمامی خانواده ها و شرکت ها مشاهده شود. برای یافتن راه هایی برای مقابله با معایب آن باید تلاش کنیم.
اینها تنها چند مزیت اینترنت اشیاء است. بدیهی است که امکانات گسترده ای را برای ارتقاء کیفیت زندگی در همه جنبه ها باز می کند. اما ضروری است که ما دست روی نقاط مناسب بگذاریم تا این فناوری بهترین عملکرد را برای ما داشته باشد.

By admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *