به گزارش خبرنگار حوزه نظام وظیفه گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، سال ۱۳۹۴ قانونی به منظور تعیین تکلیف سربازی مشمولان غایب تصویب شد و طبق این قانون مشمولان وظیفه‌ای که بیش از ۸ سال غیبت داشتتد، می‌توانستند در طرح جریمه مشمولان غایب یا همان فروش سربازی شرکت کنند و خدمت وظیفه خود را بخرند.

این قانون تا سال ۱۳۹۷ ادامه داشت و مشمولان خدمت وظیفه عمومی غایب می‌توانستند در طرح جریمه مشمولان غایب یا همان فروش سربازی شرکت کنند.

اما این طرح مشکلاتی را به همراه خود داشت و بار‌ها از سوی مسئولان مربوطه حذف آن مطرح میشد، چراکه نه‌تنها مشکلاتی را برای نیرو‌های مسلح در تامین نیروی انسانی دنبال داشت، بلکه بسیاری از خانواده‌ها هم با مشکل مواجه شده بودند.

در همین راستا سال ۹۸ این طرح حذف و تعدادی از مشمولان غایب که ۸ سال غیبت و مشکل مالی داشتند، با اقساطی کردن آن اقدام به خرید سربازی کردند و دیگر گزینه‌ای مبنی بر فروش سربازی نداشتیم.

هم اکنون نیز بسیاری از مشمولان خدمت وظیفه عمومی غایب درباره اجرای دوباره این طرح سوالاتی دارند که در ادامه این گزارش پاسخ خواهیم داد.

بهتر است مشمولان غایب منتظر تمدید قانون جریمه نباشند و هرچه سریع‌تر برای تعیین و تکلیف وضعیت خدمتی خود از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) اقدام کنند.

چراکه مطابق قانون این طرح دیگر اجرایی نخواهد شد و موضوعی مبنی بر فروش سربازی یا همان طرح جریمه مشمولان غایب نخواهیم داشت.

By admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *