پروفسور «ویلیام بی من» استاد و رئیس گروه مردم شناسی دانشگاه مینه سوتا:

رئیس جمهور آمریکا مدیر سیاست خارجی این کشور است بنابراین می‌توان گفت که در صورت قطعی شدن پیروزی بایدن در انتخابات، کاملاً محتمل است که آمریکا روابط خود با کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی را مورد بازبینی قرار دهد.

سنا و مجلس نمایندگان آمریکا قطعنامه‌ای را در محکومیت حملات عربستان به یمن صادر کرده بودند اما ترامپ به عنوان رئیس جمهور این قطعنامه را وتو کرد و در کنگره حمایت کافی برای شکستن این وتو وجود نداشت. اگر بایدن رئیس جمهور شود و چنین قطعنامه‌ای صادر شود او آن را وتو نمی‌کند. همانند دیگر کشورهای خلیج فارس روابط اقتصادی میان بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی با دونالد ترامپ یک فاکتور اساسی در روابط آمریکا و عربستان محسوب می‌شود اما اگر بایدن رئیس جمهور شود این وضعیت تغییر می‌کند.

در خصوص کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بایدن به این نکته اشاره کرد که روابط اقتصادی میان حاکمان این کشورها با شخص ترامپ دلیل هر نوع توافق و تحولی است که در منطقه شاهد آن هستیم. در صورت پیروزی بایدن این روابط قطع شده و فعالیت‌های هسته‌ای در منطقه خلیج فارس نیز محدود می‌شود. من همچنین معتقدم که پیروزی بایدن در انتخابات منجر به کاهش سطح تنش‌ها در خلیج فارس می‌شود.

پروفسور «ریچارد فالک» استاد بازنشسته دانشگاه پرینستون آمریکا:

اگر بایدن به کاخ سفید راه یابد، سیاست خارجی ایالات‌متحده تغییر ملموسی نخواهد داشت، حداقل در آغاز امر چنین خواهد بود. اگر بایدن انتخاب شود و یک انتقال سیاسی مسالمت‌آمیز توسط ترامپ انجام شود، در این صورت، احتمالاً در کوتاه‌مدت سیاست خارجی ایالات‌متحده در خاورمیانه تعدیل خواهد شد؛ اما تغییر اساسی نمی‌کند.

پروفسور «فرانک فن هیپل» استاد دانشگاه پرینستون:

من انتظار دارم در صورتی که بایدن پیروز انتخابات شود او آمریکا را دوباره به برجام بازگرداند. با این حال، سیاست آمریکا در مورد خاورمیانه همچنان به سمت و سوهای متفاوتی کشیده خواهد شد.

پروفسور «دانیل سرور» مشاور اسبق وزارت خارجه آمریکا:

در صورت قطعی شدن پیروزی بایدن تجدید نظر در روابط آمریکا با اعراب قطعاً در دستور کار خواهد بود. البته بایدن در خصوص موضوع حقوق بشر در برابر عربستان سخت گیر خواهد بود اما با این وجود تردید دارم که بگویم وی در مورد نقض حقوق بشر در آمریکا نیز سخت گیری خواهد داشت.

پروفسور «نورشین آتش اوغلو گونِی»، عضو هیئت سیاست‌گذاری ریاست جمهوری ترکیه:

سیاست‌های اصولی و بنیادی آمریکا دچار تغییر نخواهد شد. هم در دوران جنگ سرد و هم بعد از جنگ سرد، اولویت‌های راهبردی آمریکا دستخوش تغییر نشده است. فقط در شیوه بیان و زبان سیاسی آمریکا تغییراتی ایجاد خواهد شد.

پروفسور «نادر انتصار» رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آلاباما جنوبی:

خطوط سیاست خارجی ایالات متحده در صورت ریاست جمهوری جو بایدن تغییر محسوسی نخواهد کرد. روابط اروپا و آمریکا به احتمال زیاد بهبود می‌یابد و چرخش به سمت حرفه‌ای شدن در دوران بایدن اتفاق می‌افتد.

By admin

12 thoughts on “سیاست خارجه جدید آمریکا”
  1. Is the white hen the araucana hybrid? The butt looks right. I have never seen one in white, but I know that they are variable. I probably mentioned earlier that ours really were nice, but their eggs were somewhat weird. Darya Adolphus Anitra

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *