رئیس هیئت مدیره بورس تهران با اشاره به اینکه، کنترل بازارها به همراه ترس از ونزوئلایی شدن و کرونا دلایل هجوم به بورس بود، گفت: هیچ شرکت خوبی پشت درب بورس معطل نمانده است.

در روزهای اخیر موضوع بورس با چالشهای فراوانی روبرو است. در گذشته زمانی که به طور سالانه آمار بورس ارائه می‌شد شاهد بازدهی مناسبی بودیم اما در سال ۹۸ یک رکورد کم سابقه ای در بحث بازدهی بورس اتفاق افتاد و شاهد بازدهی ۱۸۰ درصدی بورس در این سال بود. در سه ماه آخر سال ۹۸ نیز روند رشد بورس تشدید شد. در ۵ ماهه اول امسال نیز بازدهی بالایی را از بورس شاهد بودیم که سابقه ای برای این رشد وجود نداشت و یک رکورد بی سابقه محسوب می‌شد. برخی از کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند که  رشد بی سابقه بورس بعدا مشکل ساز خواهد شد. حالا بورس با ریزش جدی یا به تعبیری با ابر نوسان مواجه شده است. برخی کارشناسان تاکید داشتند راهکارهای فنی لازم برای کنترل هیجانات در زمان ریزش بازار وجود داشته است. آنچه که مشهود است نوسانات بزرگ و متفاوت از حرکت بلند مدت نمیتواند حالت طبیعی باشد.

در همین خصوص امیر تقی خان تجریشی رئیس هیئت مدیره بورس تهران  در پاسخ به این سوال که چه نقایصی در سازوکار بورس کشور وجود داشت که نتوانست کار خود را به خوبی انجام دهد، گفت: ما وقتی راجع به یک طبقه دارایی به نام بورس صحبت می‌کنیم باید آن را در کنار سایر طبقات دارایی ارزیابی کنیم. برای آنکه متوجه شوید که در بورس چه اتفاقی رخ داد و چه راه حلی داشت باید آن را در کنار طبقات دیگر دارایی ببینید چرا که بورس مستقل از سیستم سپرده‌های بانکی، بازار طلا، ارز و مسکن نیست. اگر یک بازگشتی به آن زمان که مردم به بورس علاقه نشان دادند، داشته باشیم می‌بینیم به نحوی خرید و فروش ارز به عنوان خط قرمز در نظر گرفته شد و پیگیری‌های زیادی در این زمینه اتفاق افتاد.

تجریشی ادامه داد، البته این موضوع سیاست درستی بود چراکه جلوی خروج سرمایه از کشور را می‌گرفت. در بحث طلا و مسکن نیز اتفاقات مشابهی  رخ داد. در این بین سود سپرده های بانکی نیز کاهش یافت و نرخ آن کنترل شد و حتی در برخی موارد تک ‌رقمی شد.

وی گفت: در چنین موقعیتی که افراد ریال در اختیار داشتند و از طرف دیگر جو مثبت ورود به بورس و بازدهی بالایی که وجود داشت سبب شد تا این افراد که اکثراً دانش کافی نیز نداشتند وارد بورس شوند بنابراین داستان ما با این وجود که در بورس رخ داده است اما شروع آن اصلاً از بورس نبوده است.

رئیس هیئت مدیره بورس تهران با بیان این که در آن زمان افراد متخصص در بازار سرمایه همه از این حجم ورود نقدینگی متعجب بودند، گفت: بنابراین محدود شدن سایر طبقات دارایی و تنها ماندن بورس باعث شد که این منابع وارد بورس شود. نکته‌ای که در اینجا وجود دارد این است که این پول ها همیشه در بازار مسکن یا ارز باقی نمی مانند و بخشی از این پول بین طبقات دارایی در حال گردش است.

وی در ادامه افزود، اما اتفاقی که در بورس رخ داد این بود که به یکباره هیجان و شور و شوق زیادی به وجود آمد و بسیاری از مردم  وارد  بورس شدند و ورود این پول به جای آن که در یک بازه زمانی بلند مدت تقسیم شود در یک بازه زمانی کوتاه مدت و پرفشار  وارد شد و این مسئله باعث افزایش شدید قیمت ها و هیجانات در بورس شد.  نکته دیگر اینکه این خوشبینی در میان مردم نسبت به صنعت و تولید ایجاد شد بدین معنی که حال که وارد بورس می شویم مشکلات مربوط به این بخشها مانند قیمت گذاری دستوری محصولات نیز حل می شود.

By admin

One thought on “برداشت غلط از “ونزوئلایی شدن” از دلایل هجوم به بورس بود/هیچ شرکت خوبی پشت درب بورس معطل نماند/بورس به مردم تضمین سود نداد/تغییر دامنه نوسان موافق و مخالف جدی دارد”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *