عمارت دبیرالملک با تزییناتی اروپایی و زیباییش در مرکز تهران و در محله تاریخی عودلادجان جای گرفته و با هر بخش داستان‌ها و روایت‌های بسیاری برای بازدیدکنندگان بازگو می‌کند. امروز در بخش پیشنهادات ایرانگردی لست سکند به سراغ این بنای زیبا رفته‌ایم تا علاوه بر معماری بنا به تاریخچه‌ آن نیز پی ببریم. با ما همراه باشید.خانه دبیرالملک متعلق به میرزا محمد حسین خان فراهانی بوده است. میرزا محمد حسین خان یکی از مربیان و کارگزاران دستگاه مستوفی‌گری قاجار بود که چندین سال منشی‌گری امیرکبیر را نمود و در این سال‌ها به او لقب دبیرالملک را دادند. این بنای تاریخی در محله سرچشمه تهران واقع شده و به لحاظ معماری و همچنین پیشینه جزو آثار ارزشمند تهران به حساب می‌آید. خانه دبیرالملک در حدود ۱۴۰ سال قدمت دارد که تاریخ ساخت آن به زمان قاجار برمی‌گردد.

طبق گفته کارشناسان و همچنین براساس اسناد تاریخی ساخت خانه دبیرالملک مربوط به اواسط دوران قاجار می‌شود. این بنا در مرکز محله قدیمی عودلاجان و محله‌ی به نام محله باغ‌‌ امین که یکی از محلات ارزشمند تاریخی شهر تهران است، قرار دارد. بعدها به دلیل اینکه دبیرالملک خانه خود را در این کوچه ساخته بود، کوچه مزبور به کوچه میرزا نصیرالدوله خان دبیرالملک تغییر نام یافت که این نام در نقشه دوران ناصری از تهران نیز قابل مشاهده است.

میرزا محمد حسین خان در زمان وزارت میراز تقی‌خان وزیر نظام به عنوان منشی به مدت چهار سال به وی خدمت کرد و در ادامه نیز مدتی در زمان وزارت امیرکبیر به او به عنوان منشی خدماتی ارائه کرد. بیرالملک مدتی وزیر داخله و حاکم اراک گردید و حتی در ادامه فعالیت‌های خود مدتی تولیت آستان قدس رضوی را به عهده گرفت.

با این‌حال وی در سال ۱۲۷۸ هجری قمری رساله‌ای انتقادی نوشت که مورد بی‌مهری شاه قرار گرفت. وی در این رساله در مورد اصلاح حکومت صحبت‌های نمود و همچنین نقدهای به شخص شاه (ناصرالدین شاه) وارد کرد. پس از این رساله مدتی از طرف ناصرالدین شاه مورد بدگویی و بی‌مهری قرار گرفت.

در ساخت خانه دبیرالمک نفوذ معماری غرب و اروپایی دیده می‌شود. علت آن هم سفرهای شاهان قاجار به اروپا و علاقه آنها به استفاده از سبک غربی و اروپایی در معماری بود. در این دوران ساخت خانه‌ها و بناها به سبک ترکیبی اروپایی و ایرانی بسیار رایج شد.

در معماری خانه دبیرالملک نیز از سبک ترکیبی استفاده شده است. در ساخت بنا یک تقارن کامل را شاهد هستیم. اتاق شاه‌نشین در میان بنا قرار دارد و دیگر بناهای فرعی در کنار یا پشت آن قرار گرفته‌اند. این تقارن در راه‌پله‌ها و حتی درهای و پنجره‌ها نیز قابل مشاهده است.

By admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *